Co je nového


Prosinec 2014

Jedlá zahrada - skvělý dokument o nadšené zahradnici Alys a její městské minizahradě. To byl ráj, kdyby tújky a anglické trávníky vystřídaly tyto jedlé oázy! Další díly v angličtině k dohledání na Youtube.

vimeo.com/63718010

 

Srpen 2014  

Je to radost vařit převážně z darů zahrady! Kulajda z raných brambor s domácími vejci a čerstvým koprem, patizonová pomazánka s kváskovým chlebem a okurka s umeoctem. Rizoto s karotkou, fazolkami, špenátem a obalovanou pýchavkou, která vyrostla pod ořešákem. Posypka z bršlice, naťové cibulky a květů lichořeřišnice, k tomu salát z letního zelí a karotky.

    
 

9.2.2013

Jednodenní seminář Vermikompostování a kalifornské žížaly

 

24.11.2012

Jednodenní seminář Zakládání komunitních zahrad a kompostování ve městech

www.facebook.com/photo.php?fbid=512527005432201&set=a.512524058765829.121758.192274697457435&type=1&theater

 

 

21. - 24.6.2012

Absolvování bylinkového semináře v Maršově v Bílých Karpatech

 

 

18.10.2011

Zapomeňte na túje - radíme na IDNES  :-)

 

hobby.idnes.cz/zapomente-na-tuje-radi-zahradnici-zivy-plot-muze-i-kvest-nebo-plodit-1g9-/hobby-zahrada.aspx?c=A111007_153207_hobby-zahrada_mot

 

19.9.2011

Víkendová exkurze po projektech Seppa Holzera v Rakousku ve dnech 17. - 18.9.2011

Oase Berta.
Permakulturní projekt podle návrhu S.Holzera se stal místem integrace tělesně postižených. Na pozemku 0,5 ha je k vidění jezírko, bylinkové záhony, sušička na ovoce, pec na chleba a nejzajímavějším místem celého projektu je vytvoření mikroklimatu" klimatická díra ", kde rostou teplomilné stromy - broskvoně, muďouly, mandloně, vinná réva, kiwi.

Krameterhof.
Dobrý návod na to, jak vytvořit nejen z neúrodných svahů Alp v nadmořské výšce 1300 -1600m jedlou zahradu.Na 40 hektarech je kolem 60 jezírek a vodních příkopů a tisíce ovocných stromů. Den trávený v přítomnosti energického Seppa Holzera byl velmi inspirativní, měli jsme možnost vidět pěstování hub na kládách stromů, nahlédli jsme do udírny, mlýnice, sušárny ovoce, viděli ryby a raky v jezírcích, v ohradách spoustu skotu a prasat. Při pohledu na okolní svahy porostlými pouze smrky, zničenými polomy a sesuvy půdy, je Krameterhof příkladem, že to jde jinak a lépe.

 

 

 

 

 

 

12.9.2011

Účast na týdenním semináři Letní škola ochrany krajiny. 

 


28.6.2011

Byly jsme pozvány do Plzně na festival Miluj svůj život, abychom zde prezentovaly své služby. Zodpovídaly jsme obecné dotazy ohledně navrhování přírodních a ekologických zahrad, doporučovaly odbornou literaturu i poskytovaly konkrétní rady. Děkujeme pořadatelům festivalu za pozvání.

  

 

 

25.6.2011

 Ve dnech 20. - 24.6. jsme se zúčastnily úžasného semináře Duše rostlin, který byl pořádán v krásném prostředí Bílých Karpat v ekologickém středisku v Hostětíně a vedl ho světoznámý antropolog a etnobotanik Wolf-Dieter Storl. Náplní semináře bylo převážně poznávání bylin a jejich využití pro léčení a rituály. Zažily jsme i hodně sugestivní rituál ke dni Slunovratu. Díky charizmatické osobnosti pana Storla se najednou díváme na rostliny novým pohledem a budeme na tyto dny dlouho vzpomínat. 

 

 

 

6.6.2011

 Na zahradě kolegyně Martiny se rodí krásné přírodní koupací jezírko. Hotové jsou výkopové práce a je položena folie. Takže budeme mít přímou zkušenost s přírodním jezírkem na vlastní zahradě a přineseme Vám fotoseriál z budování jezírka. 

 

 

 

 11.4.2011

Japonská meruňka Prunus mume neboli umeboška vyfocená na pozemku pana Aleše Heulera v Mšeckých Žehrovicích.

 

10.4.2011 

Rakovnický ornitologický spolek, se kterým průběžně spolupracujeme, je velice aktivní a podílí se na přípravě další naučné stezky "Kalivodské bučiny". Stezka bude otevřena u příležitosti vyhlášení tohoto místa "Evropskou významnou lokalitou". Jedním z témat je projekt na ochranu doupných a odumřelých stromů v lesích. Vybrané stromy jsou označovány modrým trojúhelníkem a tím jsou vyjmuty z těžby a ponechány na dožití. Doupné stromy poskytují životní prostor pro datla, holuba doupňáka, žlunu a jiné živočichy. Pokud je bučina v blízkosti vodní plochy, může v korunách hnízdit i čáp černý.

 

 

9.3.2011

Alespoň doma za okny nám sezóna již začala. Prvními lístky se ohlásil proskurník lékařský - Althaea officinalis, který se používá na tlumení kašle, léčbu dýchacího ústrojí, jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní či zevně při popáleninách a poleptání. K použití na chléb nebo k posypání pokrmů je během několika dní na okně vypěstovaná řeřicha setá - Lepidium sativum. Má ostrou chuť po ředkvičce a obsahuje vitamíny B, C a spoustu minerálů, pročišťuje organizmus a působí protizánětlivě. Dále se dá na okně rychlit cibule sazečka, zde čerstvě zasazená, během pár dní bude k dispozici skvěle chutnající křehká nať. A ve skleníčku předpěstováváme další užitkové i okrasné rostlinky, které budou později přesázeny na zahradu.

   

 

27.11.2010

Na kraji slunečnicového pole jsme na konci listopadu vybudovali zastřešený zásyp, kam jsme pravidelně doplňovali slunečnici, oves a ovesné vločky, kukuřici, staré pečivo a jablka. V zimě jsme pak pozorovali hejna sýkor, zvonků, vrabců, jikavců, přiletěl i dlask, čížkové, kosi, bažanti. Co přes den  ptáčci nesezobali, dojedli v noci zajíci a srnky. A samozřejmostí bylo krmení i na několika místech v zahradě.

 

 

 

 

20.10.2010

V tento den s magickým datem byla v Rakovníku slavnostně otevřena naučná stezka, kde hlavním realizátorem byl Rakovnický ornitologický spolek Fénix a Zahrady hojnosti zde byly subdodavatelem. Na panelech se můžete kromě jiného dočíst o půdě, sukcesi, permakultuře, rodových statcích, přírodních zahradách, starých odrůdách a též třeba o kosení. O naučné stezce v Rakovníku se více dozvíte na těchto odkazech.

 

www.rakovnicko.cz/zpravodajstvi/aktuality-zpravy/priroda/959-naucna-stezka-rakovnickou-prirodou-a-historii-slavnostne-otevrena.html

www.rakovnicko.cz/pametihodnosti/rozcestnik/pesky-ns-rakovnik-2010/

  

 

 

18.8.2010

Toto pole o rozloze necelé dva hektary, je již třetím rokem oséváno směsí slunečnice, čiroku a prosa a odměnou nám jsou početná hejna ptáčků, čítající až 600 jedinců. Na jaře se suchý vyzobaný porost pouze projede mulčovačem a převláčí se. Do takto upraveného povrchu se znovu zasije směs, pole není potřeba orat.

 

 

7.6.2010

Aby nám šlo kosení ještě lépe a také jsme si uměly kosu naklepat a dobře nasadit na kosiště, zúčastnily jsme se kurzu kosení u našich přátel ve Skryjích na Rakovnicku. Krásné prostředí, milí lidé, výborný lektor, skvělá makrobiotická strava, prostě úžasně strávené dva červnové dny.Pokud bude kurz pořádán i v roce 2011, budeme o něm včas informovat v této rubrice.

 

 

22.3.2010

Letos přišlo jaro na den přesně, tedy alespoň u nás na Rakovnicku. A s ním se objevily i první květy, čmeláci a včely. Rádi se s  Vámi o tu nádheru podělíme.